d-FAIRs’e Türkiye ve Dünyadan Büyük İlgi…

12-15 Eylül tarihleri arasında düzenlenen İNGEV d-FAIRs Kadın Giyim ve Ayakkabı sanal fuarı, 20 ülkeden yoğun bir katılım ile gerçekleşti. Hem kırılgan kobileri desteklemek hem de sosyal uyum ve finansal entegrasyonu hızlandırmak için organize edilen sanal fuar türünün ilk örneklerinden.

12 Eylül’deki açılış panelinde konuşan İNGEV Başkanı Vural Çakır “Sanal fuarımızın bilinirliği için yaklaşık 20 ülkede sosyal medya kampanyası yürütüldü. 8 milyon civarında insana ulaşırken, 75 bin kişi websitemizi ziyaret etti. Sanal fuarın en önemli amacı ise sosyal etki. Belki şu anda türünün ilk örneği olması dolayısı ile sanal fuar, yepyeni bir deneyim, ama yakın zamanda bunun normalleşeceği ve ulusal ve global ticaretin artık bu tür platformlara taşınacağı bir düzen ortaya çıkacak” diyerek dijitalleşmenin ve sosyal girişimin önemine parmak bastı.

Yine katkıda bulunan kuruluşlardan TÜRKONFED Başkanı Orhan Turan da konuşmasında “KOBİLER, Türk ticaretinin yüzde 95’ini temsil ediyor. İçinde bulunduğumuz pandemi sürecinde, özellikle, TÜRKONFED bünyesinde bulunan 40 bin KOBİ ve diğer KOBİler, bir çıkış yolu arıyor, bundan dolayı da ortak bir akıl ve müşterek bir bakış açısı yaratmak kritik. KOBİlerin teknolojiyi yerinde ve etkin kullanmaları gerekiyor, buna da toplumsal bir zihin değişikliği şeklinde bakmamız lazım.” dedi.

UNDP Temsilci Yardımcısı Seher Alacacı da “İşlerin cinsiyetinin olmadığı gibi, girişimciliğin de bir cinsiyetinin olmadığını unutmamamız lazım. Pandemi döneminde, iş yaşamında ve her alanda kadının yerinin artırılması ve desteklenmesi oldukça önemli bir konu.” diyerek kadın girişimciliğinin önemine dikkat çekti.

İNGEV d-FAIRs’in destekçisi Building Markets adına yönetici Başak Saral da “Suriyeli işletmelerin Türkiye’den önce sahip oldukları uluslararası ticaret deneyimleri, Türkiye’de ticarete ve sosyal uyuma entegrasyonlarını hızlandırdığını görüyoruz. Türkiye’deki Suriyeli işletmelerin büyük bir kısmı Fuarın odak sektörü olan ayakkabı sektöründe..” diyerek fuar için belirlenen sektörün ne kadar isabetli olduğunun altını çizdi.

Fuar boyunca EBRD, DEİK, Mavi Jeans, Metro Toptan üst düzey yöneticileri, yıldız modacılar ve ünlü influencerların katılımı ile birçok panel düzenlenirken, 39 kadın giyim ve ayakkabı şirketi de ürünlerini sergileme fırsatı buldu. Fuar süresince katılımcılara bu şirketlerin ürün gamından ayakkabı, elbise, palto, gelinlik gibi hediyeler de verildi.